10 yıllık yol arkadaşlığı yine bir yerel seçim öncesi bitti: Tekin, Kılıçdaroğlu’na isyan etti


CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, parti yönetiminin yerel seçimler için aday belirleme sürecinde objektif kriterlere göre hareket ettiğini söylemenin mümkün olmadığını dile getirdi.

2009 seçimleriyle ‘ayrılmaz ikili’ oldular

Fotoğraf: DHA (arşiv)

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun İstanbul belediye başkan adayı olduğu dönemde Tekin CHP’nin il başkanıydı. O dönem kamuoyu önünde adı sürekli birlikte anılan iki siyasetçinin dayanışması Kılıçdaroğlu’nun genel başkan seçilmesinden sonra da devam etti. Tekin uzun süre Kılıçdaroğlu’nun ekibinde en aktif konumdaki yöneticilerden biri oldu. Yaklaşık iki yıldır yönetimde yer almayan Tekin, son olarak 31 Mart seçimlerinde İstanbul belediye başkan adaylığına talip olmuş ancak yönetim Ekrem İmamoğlu’nu tercih etmişti.

Tekin bugün bir yazılı açıklama yaparak Kılıçdaroğlu yönetiminin aday belirleme sürecini şöyle eleştirdi: “Üzülerek söylüyorum. Adayların objektif kriterlere göre belirlendiğini söylemek mümkün değil. Her seçim çevresinde adeta farklı bir kriter, farklı bir standart ortaya koyuldu. Birçok büyükşehirde kamuoyu anketlerinde en çok destek bulan arkadaşlar aday gösterilmedi.”

‘Bana danışılmadı’ serzenişi

Milletvekili olduğunu ve dört yıldır İstanbul konusunda çalıştığını belirten Tekin, kendisine bile danışılmadığını belirtti.

Adayların belirlenmesinin ardından ortaya çıkan tablonun CHP’nin oy kazanmasından başka ölçütlerin devreye girdiğini gösterdiğini savunan Gürsel Tekin şöyle devam etti: “Biz eskiden ‘Kim CHP’ye bir oy fazla kazandırırsa o aday olmalıdır’ derdik. Bugün CHP’nin oy kazanmasından ve başarısından başka ölçütler de devreye girmiş durumda. Kişisel, şahsi ölçütler ve keyfilik ne yazık ki maliyetsiz değildir. 31 Mart’ta bu maliyet ile partimizin karşılaşmamasını umut ediyoruz. Biz liyakati savunan bir partiyiz. Liyakat ilkesinin her yere egemen olmasını isteriz. Liyakat ilkesi bir kenara bırakıldı, şahsi yakınlık ve tutum öne çıkartıldı. Birçok ilde partimize ve vatandaşa başarıyla hizmet eden belediye başkanlarımız yalnızca olağanüstü kurultay talep ettikleri için yeniden aday gösterilmedi. Yine bazı illerde seçimi kazanabilecek seviyede olan halk desteği bulunan arkadaşlarımız da aynı gerekçeyle adaylık dışında bırakıldı. Bu CHP tarihine, kültürüne yakışan bir adım değildir.”

‘Görülmedik bir öfke var’

Tekin, CHP’nin de halkın değişim beklentisinin sesi olması gerektiğini belirtti: “Sahada olan bir insan olarak söylüyorum, daha önce görülmedik bir mutsuzluk ve öfke var. Böyle bir dönemde bizim de görevimiz halkın değişim beklentisinin sesi olmak. Hem halkın hem tabanın beklentisi mutlak başarı. Hiçbir koltuk başarısızlık üzerine kurulamaz. Halkımızın, tabanımızın, örgütümüzün beklentisi mutlak başarıdır. Bugünden itibaren ben de seçim bitene kadar canla, başla CHP’nin her ilçede, her ilde zafer kazanması için çalışacağım. Bütün örgütümüze ve seçmenlerimize de büyük bir heyecanla çalışma çağrısında bulunuyorum. Mühür kimdeyse Süleyman odur. Başka kimse yoktur. Herkesin de bu sorumluluğun yerine getireceğini umuyorum.”

Kaynak

İlgili Haberler

Leave a Comment